Memur ve emeklinin gözü bu zamda… Yeni maaşlar belli oldu

Emekliye ara zam düzenlemesi için çalışmalar sürerken, 2024 Ocak zammı için de veriler gelmeye devam ediyor. TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Bir önceki dönem verilen toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon oranı memur enflasyon farkı olurken, burada yeni dönemin toplu sözleşme zammı ilave edilerek nihai memur zam oranı hesaplanıyor.

Merkez Bankası’nın son yayımladığı enflasyon beklenti anketi sonuçlarına göre 6 aylık enflasyonun yüzde 33,13 olması bekleniyor. Bir önceki dönem olan Temmuz’da yüzde 6’lık bir toplu sözleşme zammı söz konusuydu.

Yani herşey beklentilere göre ilerlerse yüzde 25,59’lik bir memur enflasyon farkı oluşacak. Bu rakama yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile yeniden hesaplandığında yüzde 44,42’lik bir zam oranı söz konusu olacak.

OCAK 2024’TE MEMUR ZAMMI, EMEKLİ ZAMMI İÇİN REFERANS OLACAK

Hesaplamalara dikkatle bakıldığında memur zammı, 6 aylık enflasyon rakamının 10-11 puan daha üzerinde olacak. Yine bu rakamlara göre hesap yaptığımızda ek zam SSK, Bağ-Kur emekli zammı 6 aylık enflasyon oranı yani yüzde 33,13 kadar olacak.

EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ İÇİN KADEMELİ FORMÜL MASADA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın dosyasında emekliler için kademeli zam formülü de bulunuyor. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına göre;

Yüzde 45, yüzde 40, yüzde 35 ve 30 zam verilmesi gündemde olacak.

6 aylık beklenen rakamlara göre;

*SSK, Bağ-Kur emekli zammı refah payı hariç yüzde 33,13

*Memur enflasyon farkı yüzde 25,59

*Toplu sözleşme zammı yüzde 15

*Memur zammı yüzde 44,42

İşte memur ve memur emeklisinin yeni maaş tabloları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x