Kazanmasan da Vergini Vereceksin! Şirketlere Vergi Afları Gelirken Vatandaştan Kazanmadan Alınacak

AKP’nin yeni vergi paketinde doktor, mühendis, diş hekimi ve bazı serbest meslek gruplarına yönelik ‘peşin vergisi’ iddiası gündeme geldi.

AKP kaynakları, “Vergi peşin alınmalı, daha sonra beyannameyi versin istiyoruz. Vergi dönemi sonunda mahsuplaşma olacak. Bu yöntem vergi kaçırmanın önüne geçer. Çünkü, hiç kimse vergi incelemesine tabi olmak istemez. Beyan edilen matrah, alınan vergiden daha düşük gösterilse, bilirler ki incelemeye tabi tutulurlar” dedi.

PEŞİN VERGİ NEDİR?

Peki ‘peşin vergi’ nedir? Neleri kapsıyor. Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar ve Ekonomist Evren Demir Zelyut, Halk TV’de yayınlanan Sorel Dağıstanlı ile Gündem Özel yayınında anlattı.

Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar, peşin vergisinin ne olduğunu şöyle anlattı:

“Dönemsel vergiler bakımından bu ibare kullanılır. Mesela gelir vergisi, kurumlar vergisi… Bu tür vergilerde geliri elde edersiniz dönem bittikten sonra beyanda bulunup onun üzerinden hesaplanan vergiyi ödersiniz. Ama peşin vergide dönemin bitmesi beklenmez, dönem içerisinde vergi önden alınmaya başlanır. Şu an sistemimizde ‘geçici vergi’ olarak var aslında. Şu anda büyük bütçe açığı var gördüğüm kadarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı dönüp geçmişe bakıyor. Bütçe açığı döneminde neler yapılmış onlara bakıyorlar. Torbadan böyle geçmişte uygulanmış olan düzenlemeleri çekip çıkarıyorlar. Geçici vergi zaten olduğuna göre demek ki hayat standardı esasına benzer bir model getirmeye çalışıyorlar.”

“VATANDAŞI LİMON GİBİ SIKAN VERGİ SİSTEMİMİZ VAR”

Ekonomist Evren Demir Zelyut ise şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut haliyle beraber vatandaşı limon gibi sıkan vergi sistemimiz var. Tüketiciyi olduğu gibi baskı altına almışlar. Bizlerin sırtında vergi yükü var. Dolaylı vergiler Avrupa ülkelerinde yüzde 30 civarında. Burada en önemli sorun üzerimize yıkılmış vergi adaletsizliği. 100 liralık vergi tahsilatı yapıyorsun 65 lirasını ÖTV’den KDV’den alıyorsun. Tasarı halindeki mevzular gerçekleşirse olduğu gibi burada insanların üzerine abanmış olunur. Sıkıntı büyük aslında.

Vergiyi getirdiğimiz zaman Anayasa’nın 73. maddesi var: Vergi yükünü adaletli şekilde dağıtmak maliye politikasının amacıdır…

Bütçe açıklarında bile halk kapatıyor. Benzin istasyonuna gittiğimiz zaman bile 1 depo kendimize 1 depo devlete alıyoruz.

Bu sistemi vatandaşın aleyhine olacak şekilde genişlettiğiniz zaman vergi tahsilatları düşer. Kripto ve borsa vergisi diyorlar ya oturuyor orada üstün zekalı arkadaşlar borsanın hacmine bakıyorlar alınan satılan kriptolara bakıyorlar. Bu kadar vergi getirirsek bu kadar tahsilat olur diyorlar. Onların tamamı başka ülkeye gider. Ekonomik sorunların var, siyasi belirsizliğin var. 2017’lerde 40 milyar dolar yabancıların hisse stoku var şimdi de 40 milyar dolar ancak ABD Merkez Bankası’nın toplam varlıkları 4 trilyondan 7.3 trilyona çıktı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x